Davetsiz Hayat'a hoşgeldiniz, 15 Aralık 2017

Tünel Diyot Nedir?

Tünel Diyot Nedir?

 

Elektrik ve Elektronik bir işlem daha doğrusu güç, akım ve iletkenlik konularıyla ilgili teknolojik bir tabir olan ve hatta bunların bir türü diyebileceğimiz kısmı sayılan tünel diyot konusuna geçmeden önce diyot nedir konusu hakkında bir takım bilgiler vermemiz tünel diyot nedir konusunu anlamamıza yardımcı olacaktır.

tünel diyot sembolü

Diyot elektrik akımını tek yöne ileten bir devre sistemidir. Diyotun anot (P) ve katot (N) adında iki kutbu bulunmaktadır. Belirtilen iki kutup birleştiğinde ise nötr bir bölge oluşur. Bu şekilde yapıldığında ise diğer elektron sistemlerinin birleşmesine engel olur. Genel olarak diyotlarda kendi aralarında doğrultmaç ve sinyal diyotları olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Bunların yüksek akımlarda çalışan ve kullanılanına doğrultmaç diyotları, düşük akımlarda çalışan ve kullanılanına ise sinyal diyotlar denilmektedir.

tünel diyot özellikleri

Yüzeysel bir bilgilendirme sonrasında şimdi Tünel Diyot Nedir? Sorusuna cevap arayalım: Seri ve hızlı bir akım sistemine ve devrede kullanılan tünel diyotlar, özellikle çalışma sistemi olarak uygulama alanlarına göre farklılık göstergelerde yarı iletken bir sistemle çalıştığı için yüksek gerilimli frekanslarda ve devrelerde akım azaltmak için kullanılırlar.

tünel diyot

Tünel diyotta ters bir direnç söz konusu olmaktadır, çünkü akım düştükçe direnç artmaktadır. Elektronların böyle ters bir sistem halinde çalışmalarından dolayda ve tünel etkisi oluşturduklarından bu isimle lanse edilmektedir. Bu iletkenliğin özelliğinden kaynaklanmaktadır. Burada bilinmesi gereken önemli bir nokta ise, bu şekilde elektronların karşılaşması neticesi akım dengesi sağlanacağı kesin olmakla birlikte tünel diyot bağlantı durumlarının direnç eklentilerini de gözden kaçırmamalıyız. Tünel diyotun başlıca kullanım ve uygulama alanları, yüksek hızlı anahtarlama devreleri, dijital depolama aygıtları ve osilatör devreleri olarak sayabiliriz.

 

Tünel diyotun birçok farklı avantajları vardır. Bunlar kolay işçilik, uzun ve dayanıklı bir sistem yapısına sahip olması, düşük maliyetli ve az gürültülü olması, kullanımının kolay ve basit olması, hız ve gücünün yüksek olması, radyasyon etkilerinin düşük seviyede bulunması gibi birçok artıları vardır.Bunların dışında ise Tünel diyotun bir takım olumsuzlukları da mevcuttur. Voltaj çıkışının düşük olması, izolasyonun giriş ve çıkışlarda bulunmaması en belirgin dezavantajlarıdır. Tünel Diyot vb. elektronik sistemlerin bir elektrik sistemleri olduğu bilinciyle her zaman dikkatli olmalıyız…

 

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz