Davetsiz Hayat'a hoşgeldiniz, 15 Aralık 2017

Ülkemin NFC İle İmtihanı

NFC hakkında bilgi ve Ülkemin NFC İle İmtihanı

Son model, son moda, son teknoloji tanımlarını en çok kullanan ülkeyiz. Son model olanı almada da yine listede üst sıralardayız. Peki, aldığımız son teknoloji telefonların özelliklerini ne kadar biliyoruz, ne kadar kullanıyoruz?

nfc hakkında

nfc hakkında

Son dönemin popüler teknolojisi NFC
Yani Near Field Communication ve Türkçe ismiyle Yakın Alan İletişimi, yeni nesil bir kablosuz iletişim teknolojisi. Hızlandırılmış dosya transferlerinden cep telefonları ile ödeme hizmetlerine kadar birçok alanda kullanılması hedeflenen bu teknoloji ülkemde bilinçsiz kullanıcılar tarafından katledilmektedir.

Sosyal medyada bir dönemin popüler paylaşımıydı “Samsung telefon bataryasında ki dinleme/izleme cihazı” videoları. Telefonun bataryasını çıkartıp, üzerindeki koruma bandını söktükten sonra NFC antenini bataryadan ayırarak “Artık bizi izleyemezler oyunlarını bozduk!” nidalarıyla bu teknolojiyi katlettik.

nfc hakkında

nfc hakkında

Nedir, nasıl kullanırız biraz daha detaylı ele alalım konuyu.

NFC ile yapabileceklerimiz;
-Veri Transferi
-Temassız Ödeme
-NFC kart kullanımı
-NFC etiketleri.

 

nnfc

nfc hakkında

            Veri transferi, NFC destekleyen iki cihaz aralarında büyük boyuttaki dosyaları çok kısa bir sürede paylaşabilir. Cihazının marka ve modeline göre işlemler farklılık gösterse de genel anlamda iki cihazın sırt sırta verilmesiyle bir cihazda seçilen dosya diğer cihaza kopyalanıyor. Bluetooth ile dosya göndermek varken buna ne gerek var diyebilirsiniz. En büyük fark tabi ki hızıyla ortaya çıkıyor. 424 K bit/s hız ile veri transferi şuan için mümkün olan hız.

            Temassız Ödeme, Dünyada en çok kullanılan şekli diyebiliriz. Daha önceden telefonunuza tanımladığınız kartlar ile ödeme cihazlarına telefonunuzu yaklaştırmanızla gerçekleştiriliyor. Şuan için Cepteteb ve Denizbank fastpay uygulamaları NFC ile ödeme yapmaya imkân veriyor. İlerleyen zamanda ödeme yöntemi olarak vaz geçilmezimiz olacağı aşikâr.

NFC Kartlar, Halk otobüslerinden metro istasyonlarına kadar bir çok alanda kullandığımız manyetik kartları NFC teknolojisi ile telefonumuza okutup bilgilerinize erişebilirsiniz. Bunun yanında manyetik kartları okuttuğumuz cihazlara yakın zamanda telefonlarımızla da ödeme yapabilir hale geleceğiz. Şuan için birkaç üniversite turnikelerinde öğrenci kartlarının yanında cep telefonlarını da kullanıyor.

NFC etiketleri, Bunlar küçük manyetik kartlar, anahtarlıklar yada rozetler çeklinde karşımıza çıkabiliyor. Cihazımıza okuttuğumuzda NFC etiketlerine önceden tanımlanan içeriği önümüze getiriyor. Birkaç cafe wi-fi şifresini elle girmek yerine masalarına sabitledikleri NFC etiketleri kullandırıyorlar. Uzun ve karmaşık şifreleri elle girerken hatalı yazma ihtimalimiz varken cihazımızı etikete yaklaştırarak otomatik bağlantı sağlıyoruz. Küçük ve hoş görüntüye sahip etiketler ile neler yapabileceğiniz sizin hayal gücünüze bırakılmış.

nfc hakkında

nfc hakkında

Ülkemizin NFC ile imtihanı ise bu teknolojinin sağlanması için gerekli olan NFC donanımıyla başlıyor. NFC antenleri genelde telefonların arka kapaklarında geliyor, yek pare olarak gelen cihazlarda ise kameranın altına yerleştirilmiştir. Bazı telefonlarda ise bataryanın koruma folyosunun altına yerleştiriyor. Olurda telefonunuz bataryasında buna benzer bir cihaz görürseniz bilin ki o NFC antenidir. Kimse sizi dinlemek yada izlemek için telefonunuz bataryasına çip koymamıştır. Son bir tavsiye lütfen aldığınız son teknoloji cihazların kullanım kılavuzlarını açıp okuyun.

 

 

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz