Davetsiz Hayat'a hoşgeldiniz, 17 Kasım 2017

Uyku Apnesi Öldürür mü?

uyku-apnesi-nedir

Uyku Apnesi Nedir ?

Uyku hepimizin bildiği gibi sağlıklı bir yaşam için vücudun tamamının dinlenmeye geçtiği en önemli dönemdir. Bu dönemde uyku apnesi yaşayanlar uykularını tam olarak alamazlar ve bu kişilerin depresif ve sinirli bir ruh haline girmesi kaçınılmaz olur. Bu kimseler uykularını tam alamadıkları için konstantrasyon bozukluğu yorgunluk stres işini verimli yapamama gibi sorunlarla karşılaşırlar. Ancak uyku apnesinin uykuda ölüme sebep olduğu da daha ciddi bir durumdur. Bu hastalığın günümüzde daha fazla görülmesinin nedeni bilinmiyor. Ancak gün geçtikçe bu hastalıktan muzdarip olanların sayısı artmaktadır. Uyku apnesi günümüzde en sık görülen hastalıklardan biri olmasını günümüz insanının stresli koşuşturmasına sağlıksız beslenmesine obezite -şeker hastalığı gibi kronik hastalıklara yakalanmasına borçludur. İnsanlar günümüzde organik beslenmek için özel çaba ve masraflara girmek zorunda kalıyorlar.

Uyku Apnesi Nasıl Anlaşılır
Uyku apnesi kişiyi en derin uykuda iken 10 saniyeden fazla süre nefessiz bırakır. Kişi nefes almayı bilinçsiz olarak durdurur. Bu durum oksijen alamayan tüm hücrelere zarar verir. Gün içinde uykuya ihtiyaç duyuyorsanız uykunuzu tam olarak alamıyorsunuz demektir. Kaliteli uyku saatlerce yatakta debelenmek değildir. Bu nedenle gündüz vakti uyukluyorsanız uyku apnesinden şüphelenebilirsiniz. Ayrıca siz uyurken uykunuzu kayıt altına alacak bir cihaz ile de kendinizi izleyebilirsiniz. Ya da doktora giderek bu işi yapan modern tıbbi makinelerin eşliğinde uyku apnesi araştırmasına girebilirsiniz. Uykuda iken her hangi bir anda nefesiniz 10 saniye kesiliyorsa size uyku apnesi teşhisi konulabilir. Uykuda iken çok horluyorsanız yine uyku apnesi araştırılmalıdır.

Uyku Apnesi için Öneriler:
• Sırt üstü yatmayın
• Yatmadan önce yemek yemeyin
• Stresli ve üzgünken yatmayın
• Uykunuz gelmedikçe yatağa uzanmayın
• Aşırı kilolarınız varsa onlardan kurtulun
• Bol su tüketin
• Akşam yemeğini yatmadan 6 saat öncesinden yemiş olun

 

Uyku Apnesi Nasıl Tedavi Edilir

Uyku apnesi tedavisi hastanın yanıtına göre seyir değiştirir, 6 ay sürebilecek bir tedavi süresi vardır. Bu süre boyunca size doktorunuzun verdiği cihaz kullanılmalıdır. Aşırı kiloları olanlar bir endokrin mütehassısına başvurarak fazla kilolardan kurtulmanın yollarını aramalıdır. Kiloların verilmesi bile tek başına şeker tansiyon uyku apnesi gibi hastalıkların yok olmasını sağlayabilir. Düzgün ve organik beslenme, egzersiz sağlıklı bir yaşam ve sağlıklı bir ruh-beden uyku apnesini yenmeniz için gereklidir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz