Davetsiz Hayat'a hoşgeldiniz, 15 Aralık 2017

Uzun Yaşamanın Sırları

Uzun Yaşamanın Sırları

Binlerce yıldır insanoğlunun merakını cezbeden yaşam süresinin arttırılması, çeşitli bilimsel araştırmalara da konu olmaktadır. Yaşam süresinin uzatılmasında, genetik unsurlardan tercih edilen yaşam tarzına kadar pek çok konu etkili olmaktadır. Tercüme bürosu aracılığıyla dilimize aktarılan diğer ülkelerde yapılan araştırmalar, uzun yaşama konusunun bütün dünya insanlarının hedefi olduğunu ortaya koymaktadır. Yaşam süresinin en uzun olduğu ülkeler arasında Türkiye’nin adının geçmemesi, bu konuda yapılan araştırmalara kulak vermemiz gerektiğini gösteriyor. Uzun yaşamanın sırlarına kısaca değinmek gerekirse;

  1. Yılda bir kez düzenli check-up yaptırmak, olası hastalıkların önlenmesinde ve yaşam süresinin uzamasında etkili bir yöntem olarak anılmaktadır.
  2. Aile büyükleri arasında 80 yaş ve üstüne görenlerin sayısının fazla olması, uzun yaşamak konusunda umut verici olmaktadır.
  3. Amerika’da yapılan bir araştırmada eğitim seviyesi ile yaşam süresinin doğru orantılı olduğu kanıtlanmıştır. Yani üniversite mezunları, daha düşük eğitim alanlara göre daha uzun yaşıyorlar.
  4. Yalnız yaşayan insanların daha pasif bir yaşam sürdürmeleri nedeniyle ömürlerinin kısaldığı ifade edilmektedir. Yani bekârlık sultanlıksa bile sultanlığın kısa süreceği söylenebilir.
  5. Yaşam süresi ortalamanın altında olan Çinliler, bu konudaki araştırmalara epey ağırlık vermişler. Hedef Çince tercüme aracılığıyla ulaşabildiğimiz araştırma sonuçlarına göre mizah anlayışının da yaşam süresi üzerinde etkili olduğu görülüyor.
  6. Hem beyni hem de vücudu çalıştırmaya yarayan egzersizler, ömrün uzaması kadar yaşam süresince akıl sağlığının korunmasında da etkili oluyor.
  7. Can boğazdan gelir deyip önüne geleni yemek, ne yazık ki ömrün dengesiz beslenme nedeniyle kısalmasına neden oluyor. Dengeli beslenmek kadar, diyet konusunda kararlı olmak da yaşam süresi üzerinde etkili olan konulardan biri olarak gösteriliyor.
  8. Sigara içenlerin ömürlerinin içmeyenlere göre ortalama 8 yıl kısa olmasının yanı sıra pasif içici durumundakiler de sigaranın olumsuz etkilerini yaşıyor ve ömürleri kısalıyor.
  9. Uzun yaşamak konulu araştırmalarda elde edilen ilginç sonuçlardan biri de; iki ya da daha fazla kız çocuğu olanların daha uzun yaşadıkları yönünde.
  10. En romantik aşklara sahne olan İtalya’dan yapılan ve İtalya çeviri firması aracılığıyla tercüme edilen bir çalışmaya göre âşık olmanın pek çok hormonu harekete geçirmesi nedeniyle aşk da ömrü uzatan etkenler arasında sayılıyor.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz