Davetsiz Hayat'a hoşgeldiniz, 16 Kasım 2017

WordPress Soru – Cevap eklentisi Q2A Kurulumu Resimli Anlatım

wordpress-question-2-answer-setup

WordPress Q2A Soru Cevap Eklentisi Kurulumu

WordPress sitelerde  en çok  kullanılan soru – cevap eklentileri araştırırken Q2Answer soru cevap eklentisine  rastladım. Kullanışlı, hızlı  geliştirilebilir  ve en önemlisi  ücretsiz  bir soru  cevap eklentisi.  Kendi sitemde de  kullandığım  bu eklentinin kurulumundan size bahsetmek istedim. Öncelikle WordPress Q2A Eklentisi  hakkında  biraz bilgi edinelim…

WordPress Q2A Eklentisi  Faydaları Nelerdir ? 

 • Tamamen  ücretsiz  kullanım hakkı
 • Değişik şablon seçenekleri
 • Üye olabilme / üyelerin profil sayfası oluşturabilmesi
 • Geliştirilebilir paneller
 • Reklam Modülü
 • Sorulara oy verebilme
 • Gösterim sayısı gösterme
 • Özel  site haritası

Question 2 Answer Eklentisi  Kurulumu

 • Question 2 Answer  eklentisini  kurmaya  başlarken  önce  eklentinin son versiyonunu buradan, Türkçe dil  paketini de  buradan  indiriyoruz. İndirdiğimiz Zip dosyasını  bir  klasöre  çıkarıyoruz. Sonra  indirdiğimiz Türkçe dil paketini  zipten çıkarıyoruz. Türkçe dil  dosyalarını  Q2A dosyalarının  içindeki  qa-lang  klasörüne  kopyalıyoruz. Bu şekilde soru cevap eklentimiz  Türkçe olmuş oluyor.
 • İkinci aşama  dosya düzenlenmesi. Q2A içerisindeki qa-config-example.php  dosyasının ismini qa-config.php  olarak değiştiriyoruz  ve  not defteri ile  birlikte açıp düzenlemeye  başlıyoruz. 

Not:  Wordpress  ile aynı veritabanını  kullanılacak ise  hali hazırda  olan  MYSQL hesabı ve MYSQL  kullanıcısı ile  işlem  yapılabilir. Ama  soru cevap eklentim ayrı bir yerde dursun  diyorsanız, host panelinizden  yeni bir MYSQL  veritabanı oluşturup yeni bir kullanıcıyı tam yetki vererek  bu yeni mysql  veritabanına  atamanız gerekmektedir. Ben ayrı kurulmasından taraftarım. Bu konuda anlamadığınız bir nokta olursa sorun  lütfen yorumlardan.. 

 

Devam edilim ismini değiştirdiğimiz qa-config.php dosyasını not defteri ile açtık . Aşğıdaki resimde işaretli olan  bilgileri girip  dosyamızı kayıt ediyoruz.

q2a-ayarlari

Q2A Mysql Admin Ayarları

Dosyaları FTP ‘ ye  Yükleme

Burada durum   görüldüğü  kadar zor değildir.  FTP de wordpressin kurulu olduğu  klasörün içine  ( HTTPDOCS)  soru-cevap  şeklinde  bir klasör  oluşturuyoruz. Ve hazırladığımız dosyaları  bu  klasörün içine  kopyalıyoruz.

Dikkat: klasörü hangi isimle açarsak  soru  cevap eklentimizin url  yolu da o şekilde olacaktır. soru-cevap  klasörü açarsak url   ”siteismi.com/sou-cevap”  şeklinde olacaktır.

Giriş Yapma ve Kurulum

Daha sonra tarayıcımızın adres satırına  oluşturduğumuz klasörün urlsini  yazarak bağlantıya giriyoruz. siteadıcom/soru-cevap   yada sizin url yolu nasılsa.  Burada sizi admin kayıt için bir pencerenin karşılaması gerekiyor. Eğer beyaz sayfa hatası alıyorsanız mutlaka  bir şeyleri  yanlış yapmışsınız demektir. Kayıt yaptıktan sonra url  yolunuzdan giriş  yapabilirsiniz.

Q2Answer Ayarları

Soru cevap eklentisinde  bir çok ayar mevcuttur. En önemlisi site başlığı açıklaması ve  URL yapısı. Bunları  ilk başta yapmanız seo açısından önemlidir. Bu çok  uzun bir konu olduğu için buna başka bir makalede değinmeyi düşünüyorum.

Bu soru cevap eklentisi için bir çok tema da mevcuttur. Bunları da ilerleyen günlerde paylaşmayı düşünüyorum. Kendi sitem için hazırladığım soru cevap eklentisi ne  buradan  göz atabilirsiniz.

Sormak istediklerinizi yorum yaparak sorabilirsiniz.

 

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Şenol KAYHAN dedi ki:

  Lisans sorun olmaz değil mi? Ayrıca tema ücretsiz mi?

  1. Davetsiz Hayat dedi ki:

   Eklenti ücretsiz. Lisans sorunu yok. Herhangi bir problem yaratmaz. Tavsiyem ayrı bir mysql üzerine kurulum yapılmasıdır.

 2. İbrahim Halil IŞIK dedi ki:

  linkler uçmuş hocam

  1. Davetsiz Hayat dedi ki:

   linkler aktif çalışıyor

 3. Tevfik dedi ki:

  Merhabalar, sorunsuz bir şekilde kurulumu gerçekleştirdim. Emeğinize sağlık teşekkür ederim, fakat kafama takılan bir soru var. Ben sosyal medya ikonlarını açamıyorum soru içerisinde, bunu nasıl yapabilirim. Bulamadım. Soruyu paylaşma ikonlarını.

  1. Davetsiz Hayat dedi ki:

   Tevfik Bey bunu eklenti ile yapıyoruz. davetsizhayat at gmail.com adresinden ulaşın yardımcı olayım

Yorum Yaz