Davetsiz Hayat'a hoşgeldiniz, 17 Kasım 2017

Yüksek Tansiyon Nedenleri

Yüksek tansiyon kanın damarlara yaptığı basıncın yüksek olmasıdır. Kanın damarlara kalbin kan pompalarken yaptığı basınç büyük tansiyondur. Kalbin dinlenme kısa anında kan damarlarına içten yaptığı basınç da küçük tansiyondur. Tansiyon ölçüm aletlerinde iki farklı değer okuyabilirsiniz. Bu değerler 12.00 ile 8.00 değerinde ise kan basıncı olması gerektiği gibidir. Bu değerlerden birisi daha yüksek ise yüksek tansiyondan bahsedilebilir. Gün içerisinde tansiyon değerleri dalgalanma gösterebilir. sistolik basınç ve diyastolik basınç mmHg olarak ölçülür. Yüksek tansiyon dalgalanmalarında tanınan tolerans %10 civarında olmalıdır.

Yüksek Tansiyon Nedenleri
Yüksek tansiyona neden olan faktörler arasında tuzlu yağlı yiyeceklerin aşırı tüketilmesi hareketsiz yaşam biçimi çeşitli böbrek hastalıkları olabilir. Aşırı kafein tüketimi de kan damarlarının daralmasına neden olmaktadır. Diyet programları uygulanırken yüksek tansiyon yapan yiyeceklere dikkat edilmelidir. Tansiyonun yükselmesine neden olan bir diğer faktör de strestir. Stres tek başına tansiyonun fırlamasına neden olabilir. Dehidrasyon yani vücudun fazla su kaybetmesi de yüksek tansiyona neden olabilir. Kaza sonucu oluşan yaralanmalar da yine aynı sonucu verebilir. Bir insan beslenme programında B ve türevleri vitaminlere yeteri kadar önem vermiyorsa vücut B vitamin eksikliğine bağlı olarak yüksek tansiyon oluşturabilir. Enfeksiyonlar sonucunda patojenler kana karıştığında yine yüksek tansiyon oluşmaktadır.
Tansiyon Etkileri Nelerdir
• Tansiyon sık bayılmaya neden olabilir
• Çarpıntıya neden olabilir
• Baş dönmesi yapabilir
• Cildi soğuk tutabilir
• Nefes alışını hızlandırabilir
• Vücudu yorgun kılabilir
• Damarların patlamasına ve ölüme neden olabilir
• Kalp krizine neden olabilir
Normal bir insanda yüksek tansiyona neden olabilecek durumlar arasında aşırı susuzluk, ani kan kayıpları, kalp yetmezliği, kanda oluşan yüksek asit oranı, kandaki oksijenin düşmesi sayılabilir.
Yüksek tansiyon Tedavisi
Kolay bir şekilde tedavi edilebilen YT hastalığı aslında ilaçlarla kontrol altına alınabilir. Ancak önlem alınmazsa ölümle sonuçlanabilir. Doktorunuzun vereceği yüksek tansiyonu düşürücü kan sulandırıcı damarları genişletici ilaçlarla birlikte düzgün bir diyet yapılması zorunludur. Yine tansiyon ilaçlarını düzenli olarak alıp tuzlu yemekler yemeye devam etmek bu hastalıktan kurtulmanıza yardımcı olmaz. Ayrıca bu hastalıkta almış olduğunuz ilaçlar hastalığı tedavi etmez .Sadece tansiyonu ilaç etki süresi boyunca kontrol altına alır sonrasında yeniden ilaç almanız gerekir. Bir bu durum ömür boyu sürer.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz