Davetsiz Hayat'a hoşgeldiniz, 22 Ocak 2018

Wanna Cryptor Virüsü Nedir ? Nasıl Temizlenir ? Nasıl Korunulur ?

Geçtiğimiz  yıllarda  kendini  gösteren Crypto Locker  virüsünden  sonra  şimdi Wanna Cryptor  virüsü sanal alemde  soygun yapmaya devam edyor. Amerika  kaynaklı  olduğu düşünülen Wanna Cryptor  virüsü genellikle  e-mail ekleri ile  bulaşıp bulaştığı  dosyaları  şifreliyor.

Korsanlar  Virüsten Nasıl Para Kazanıyor ? 

Wanna Cry  virüsünü  yazan korsanlar  virüsün  bulaştığı  dosyaları  güçlü  bir  şifreleme  yöntemi ile  şifreliyor. Daha  sonra  bu  şifreleri  kırmak  için  300 $ – 600 $ arasında meblalar istiyor. 1  hafta  içerisinde  ödeme  yapılmadığı  taktirde  ise  dosyaların  silineceğini belirtiyor. Bazı  kaynaklardan yapılan bilgilere  göre  meblağ  ödense de  bazı dosyaların şifrelerinin  kırılamadığı belirtiliyor. Korsanlar ödemeleri sanal para birimi olan BitCoin ile  tahsil ediyor.

Wanna Cryptor  Virüsünün Farkı Nedir? 

Wanna Cry virüsüne  benzer  yazılımlar  daha  önce de  karşımıza  çıkmıştı. Şu anki virüsün en  önemli farkı  kendi kendine  yayılabilir olmasındır. Aynı bir salgın gibi  bulaştığı  bilgisayara  ve  o bilgisayara  bağlı  bulunan ağdaki diğer dosya, klasör ve  bilgisayarlara yayılabiliyor.

Wanna  Cryptor  Virüsünden Nasıl Korunuruz ? 

Virüsten korunmak  için  önce virüsü tanımak  gerekir. Virüsü tanıdıktan sonra nasıl bulaştığını  araştırmalıyız. Bu virüs  genellikle  e-posta yolu ile  bulaşıyor. Bunun için ;

  • Virüs  yazılımlarımızı ve  güvenlik eklentilerini  güncel  tutmalıyız.
  • Kaynağını bilmediğimiz e- posta eklerini açmamalıyız. ( Hesap ekstreniz ektedir, güncel faturanız ektedir, siparişiniz ektedir vs  tıklamaya  teşfik eden  mail eklerini gönderenden emin değil isek açmamalıyız )
  • Dosyalarımız sık sık  buluta ve ya  harici belleklere  yedekli tutmalıyız.  Bunun için  yedekleme  yazılımları  ve senkornizasyon eklentileri  kullanılabilir.
  • Güveni  bağlantılarda  gezinin.
  • Kaynağını  bilmediğiniz dosyaları indirmeyin.
  • Tıklamaya  ve  indirmeye  teşfik eden sitelerden uzak durun.

Bu yöntemler  sizi virüsten uzak  tutmak  için yeterli  olacaktır.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz